نشست بررسی راهکارهای پروژه FTTH با حضور وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات و کمیته سنا

نشست بررسی راهکارهای پروژه FTTH با حضور وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات و کمیته سنا

تیر 7, 1401 توسط اخبار سومیکو در:
 • FTTx راه‌کاری مبتنی بر فیبر نوری برای ایجاد ارتباط بین Client های مختلف است و FTTH که برگرفته از آن است با اتصال شبکه فیبر نوری به منازل تعریف می‌شود. FTTH در واقع مخفف Fiber To The Home است. این فناوری چون سرعت و پهنای باند بیشتری دارد، یک جایگزین عالی برای کابل‌های مسی است. FTTH می‌تواند اطلاعات صدا، تصویر و داده را با سرعت بالا و کیفیت بهینه منتقل کند.

  در تاریخ پنجم تیر ماه، نشستی به منظور بررسی مسائل و مشکلات پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها یا FTTx برگزار شد. در این نشست وزیر محترم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز حضور داشتند. افراد حاضر در این جلسه به قرار زیر بودند:

  • اعضای سازمان نظام صنفی
  • سندیکای مخابرات ایران
  • اتحادیه صادرکنندگان خدمات مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران
  • رئیس و معاونین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

  این افراد درباره‌ی اهمیت و کارایی پروژه توسعه فیبر نوری گفتگو کردند.

  سخنان عیسی زارع‌پور در نشست بررسی راهکارهای پروژه FTTH

  انجام این پروژه یک انتخاب نیست بلکه الزام است که در صورت عدم اجرای آن، کشور در آینده آسیب می‌بیند. داشتن شبکه با پهنای باند بالا و امنیت بیشتر، از نیازهای توسعه زیرساخت تمام بخش‌های کشور است. بنابراین دولت به دنبال اجرای آن برای توسعه زیرساخت دیجیتال کشور است.

  عیسی پور-وزیر ارتباطات

  حضور عیسی پور در نشست راهکارهای پروژه FTTH

  وزارت ارتباطات با نظر به مهم بودن سی‌صد متر نهایی (Last Mile) طرح FTTH، باید برنامه‌های حمایتی در این خصوص تنظیم کند. با این کار فرصتی ایجاد می‌شود تا شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات اکسس، تولیدکنندگان محتوا و شرکت‌های خدماتی/پیمانکاری قادر به اجرای پسیو سی‌صد متر نهایی، تدارکات لازم را برای انجام این پروژه فراهم کنند.

  شبکه فیبر نوری شاه‌راه عصر حاضر است و اگر یک‌دهم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در حوزه زیرساخت‌های فیزیکی را در زیرساخت‌های شبکه فیبر نوری داشته باشیم، شاهد تحولی شگرف در کشور خواهیم بود.

  در قانون بودجه سال جاری، هشت درصد سهم دولت و الزام همکاری دستگاه‌های مختلف به تصویب رسید. با توجه به دشواری تنظیم این مصوبات، فعالین و شرکت‌های این حوزه باید از این حمایت‌ها به عنوان ابزاری برای توسعه این پروژه ملی استفاده کنند.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای رفع مشکلات و موانع سر راه انجام پروژه FTTX، آمادگی خود را برای همکاری با اصناف این حوزه اعلام نمودند و از پیشنهادات و راهکارهای سرعت دهنده استقبال کردند. بین وزارت ارتباطات و نیرو درباره‌ی اجرای پروژه فیبر نوری تفاهم نامه‌ای تنظیم شد.

  برخی از مطالبات مردمی در این حیطه انجام شدند که باید دستگاه‌ها و اصناف با تمام ظرفیت‌شان در این پروژه همکاری کنند.

  مشکلات و مسائل اجرایی توسعه شبکه فیبر نوری مطرح شده در این نشست

  نشست بررسی راهکارهای FTTH

  در نشست بررسی راهکارهای FTTH وزیر ارتباطات و صنایع مختلف شرکت کردند

  حضار برخی از موانع و مشکلات مجموعه‌های فعال در توسعه شبکه فیبر نوری را مطرح کرده و درباره‌ی راهکارهای آن به گفتگو نشستند:

  • عدم همکاری بعضی از شهرداری‌ها و دستگاه‌ها و درخواست تعرفه‌های غیر متعارف
  • مشکلات مالی شرکت‌های کوچک برای انجام پروژه و عدم اطمینان از پرداخت مطالبات در آینده

  پیشنهادات مطرح شده در این نشست

  پیشنهاداتی از طرف سندیکای مخابرات ایران به نمایندگی جناب آقای مهندس رستگار، اعضای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای(نصر) و اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران به استحضار وزیر محترم ارتباطات رسید. در این پیشنهادات مطرح شد که شرکت‌های FCP از زیرساخت برای طرح FTTH سوبسید دریافت نمایند. در غیر این صورت برجسته‌ترین مجموعه‌های FCP کشور با بیست میلیارد سوبسید مدنظر در سال طی بازه سه ساله نمی‌توانند حتی یک شهر را به اتمام برسانند.

  عضو هیئت مدیره اتحادیه و رئیس کمیسیون اپراتورهای پروانه ارتباطات ثابت جناب صابر فیضی بیان کرد:

  شیوه‌ی ارتباط با شهرداری‌ها و سایر عناصر مرتبط با اجرای FTTH هنوز معین و واضح نیست. به منظور ملی شدن این پروژه باید وزارت ارتباطات به کمک وزارت کشور، تعاملات را در این حوزه آسان کنند.

  در انتها وزیر ارتباطات پس از شنیدن پیشنهادات لازم برای اجرای پروژه FTTH مطرح شده از جانب نمایندگان اصناف حوزه ICT بیان کرد این نظرات را بررسی و برخی را اجرا خواهند کرد.

  سومیکو به عنوان شرکت دانش بنیان و تولیدکننده تجهیزات فیبر نوری پروژه‌های FTTx آمادگی تامین تمامی اقلام این پروژه‌ها را داشته و تجهیزات مورد نظر، تمامی مجوزها و گواهینامه‌های لازم را اخذ نموده‌است.

  مشاوره، طراحی، اجرا و تامین ملزومات پروژه‌های FTTx از سال‌ها قبل توسط شرکت دانش بنیان سومیکو انجام می‌شود که موارد مرتبط را می‌توانید در صفحه راه‌کارها مطالعه کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   سومیکو

   شرکت سومیکو توﺳﻂ ﮔﺮوﻫﯽ از ﻣﻬﻨﺪﺳﯿﻦ ﻣﺘﺨﺼﺺ و ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاران اﯾﺮاﻧﯽ ﺑﺎ ﺳﺎﺧﺘﺎری ﻣﺪرن و ﻣﺘﻔﺎوت از ﻓﻀﺎی 1389 ﺷﺮﮐﺖ ﺗﺮوﯾﺞ ﺻﻨﻌﺖ ﺳﻮﻣﯽ ﭘﺎرﺳﯿﺎن ﺑﺎ ﻧﺎم ﺗﺠﺎري “ﺳﻮﻣﯿﮑﻮ” در ﺳﺎل ﺳـﻨﺘﯽ ﺑﺎ ﻫﺪف ﺗـﺒﻠﻮر و ارﺗﻘﺎء ﺳـﻄﺢ ﮐﯿﻔﯿﺖ ﺗﻮﻟﯿﺪ و ﺧﺪﻣﺎت ﻣﻬﻨﺪﺳــﯽ، ﻃﺒﻖ اﺳــــﺘﺎﻧﺪارﻫﺎي ﺟﻬﺎﻧﯽ در ﺣﻮزه ﻓﻦ آورﯾﻬﺎی ﻧﻮﯾﻦ ﺻــﻨﺎﯾﻊ ﻓــــﯿﺒﺮﻧﻮری در ﺣﯿﻄﻪ ﻣﺨﺎﺑﺮات و زﯾﺮﺳـــﺎﺧﺘﻬﺎی ﺷﺒﮑﻪ ﻫﺎی ارﺗﺒﺎﻃﯽ ﻣﺒﺘﻨﯽ ﺑﺮ ﻓﯿﺒﺮﻧﻮری در ﮐﺸﻮر ﻋﺰﯾﺰﻣﺎن ﭘﺎﯾﻪ رﯾﺰی ﮔﺮدﯾﺪه اﺳﺖ.

   دفتر مرکزی

   تهران، خیابان مطهری، لارستان، جهانسوز، پلاک 13
   ساعات کاری شرکت : روزهای هفته،9 الی 18 و پنجشنبه ها 9 الی 13

   تلفن

   4000 4361 (21) 98+

   ایمیل

   info@sumico.ir

   سبد خرید