کابل فیبر نوری چیست؟ | انواع کابل‌ فیبر نوری و کاربرد هر یک

کابل فیبر نوری چیست؟ | انواع کابل‌ فیبر نوری و کاربرد هر یک

مرداد 16, 1401 توسط مقالات در:
 • همه چیز درباره کابل فیبر نوری

  از مهمترین تفکرات و دغدغه‌هایی که همواره محققان و مهندسین حوزه فناوری اطلاعات (IT) را درگیر خود ساخته است، چگونگی افزایش کیفیت در انتقال انواع دیتا است. به همین منظور، امروزه کاربری از کابل فیبر نوری Fiber Optic نسبت به کابل مسی توانسته با داشتن کیفیت بالاتر، پهنای باند و سرعت انتقال بیشتر، شرایط را برای انتقال داده در مسافت‌های بسیار طولانی میسر نماید. در این مقاله به شما می­گوییم که کابل فیبر نوری چیست و همچنین به معرفی انواع کابل فیبر نوری و کاربردهای آن می­پردازیم. همچنین برای خرید محصولات مبتنی بر فیبر نوری از قبیل کابل با مجموعه تماس حاصل فرمایید.

  کابل فیبر نوری چیست؟ 

  زمانی که قرار است برای مسافت های طولانی اقدام به ارسال دیتا Data داشته باشید، وجود پارامتر‌های امنیت، سرعت و کیفیت در این فر آیند بسیار با اهمیت است. از طرف دیگر با توجه به این‌که روز به روز سرعت اینترنت درحال افزایش بوده و کاربری از کابل‌های مسی نمی‌تواند جواب‌گوی انتقال این حجم از داده به دیتابیس‌ها باشد، لازم است که یک فناوری برتر را جایگزین نمود. آن تکنولوژی تار نوری یا همان کابل فیبر نوری است.

  طراحی تکنولوژی انواع کابل فیبر نوری که به عنوان بهترین جایگزین شناخته شده است، از رشته‌های بلند و باریکی تشکیل شده که حاوی ماده‌ای شفاف و پلاستیکی شبیه به شیشه است. بر این اساس به واسطه این تکنولوژی، اطلاعات به شکل ذرات نور در قالب پالس‌های نوری (فوتون‌ها) از یک سر کابل دریافت شده و به وسیله فیبر پلاستیکی شیشه‌ای (Core) موجود به مقصد انتقال داده می‌شود. هر رشته فیبر نوری وظیفه حمل و انتقال یک پالس را دارد و هر کابل فیبر نوری با توجه به نوع و کاربری که دارد قادر است تعداد متفاوتی فیبر نوری را در خود داشته باشد.

  این فیبر‌های شیشه‌ای به واسطه روکش شیشه‌ای با نام (Cladding) پوشیده می‌شوند و محافظت از این روکش شیشه‌ای توسط (Buffer Tube) به عنوان یک لایه بافر انجام می‌شود. پوشش نهایی موجود که در برگیرنده این تکنولوژی به عنوان یک پوشش نهایی معرفی می‌شود، ژاکت نام دارد.

  انواع کابل فیبر نوری

  بررسی انواع کابل‌ فیبر نوری

  تا اینجا متوجه شدید که کابل فیبر نوری چیست. تکنولوژی کابل فیبر نوری در انواع مختلف با توجه به کاربری‌هایی که دارد، در بازار معرفی و عرضه می‌شود. در ادامه مقاله شما را با انواع کابل های فیبر نوری آشنا می‌شوید.

  کابل OFC با تیوپ مرکزى  Optical Fiber Cable – Central Tube

  مدل OFC  که با نام کابل با تیوپ مرکزی شناخته می‌شود، یکی از انواع کابل فیبر نوری است. فیبرها در این مدل داخل یک تیوب قرار دارند و از یک روکش مجزا برخوردار خواهند بود. روکش با توجه به نوع کاربری می‌تواند متفاوت باشد.

  کابل OBUC خشک خاکی Optical Buried Unfilled

  مدل بعدی را به (OBUC) اختصاص می‌دهیم. ساختار این مدل با مدل OBFC مشابه هست. با این تفاوت که در این مدل از نوار و نخ با خاصیت جاذبه رطوبت استفاده میشود. ساختار این کابل به این صورت است که از پوشش محافظتی استیل به حالت اره‌ای و به ‌نام (کروگیت) تشکیل میشود. با توجه به این پوشش، این کابل را می‌توان به راحتی در مناطق زیرزمینی استفاده نمود تا از خطر تخریب جوندگان در امان باشد.

  کابل OCUC خشک کانالی  Optical Conduit Unfilled Cable

  نوع سوم را به کابل OCUC اختصاص می‌دهیم. این نوع کابل که با نام کابل نوری خشک کانالی معروف است، ساختار متفاوتی دارد. در این کابل خبری از مایع ژله‌ای نیست و به هدف حفاظت این نوع از انواع کابل فیبر نوری در برابر نفوذ رطوبت، کاربری از نوار جاذبه رطوبت انتخاب میشود. اصلی‌ترین کاربری از این نوع کابل در ارتباط مراکز مخابراتی و شبکه‌های درون شهری است.

  کابل OBFC ژله فیلد خاکی  Optical Buried Fiber Cable

  در ادامه موضوع کابل فیبر نوری چیست به بررسی بقیه مدل­ها می­پردازیم. خصوصیات این نوع از انواع کابل فیبر نوری با کابل OBUC مشابه است. این کابل با نام ژله فیلد خاکی معروف است. در پروژه‌های بین شهری و شبکه‌های زیرساخت که از مسافت طولانی برخوردار هستند استفاده می‌شود. نحوه استفاده به این صورت است که این کابل درون زمین قرار می‌گیرد. به همین خاطر از نوار استیل اره‌ای مانند کابل OBUC به عنوان یک محافظ پوششی در این کابل استفاده می‌شود.

  در راستای این موضوع پیشنهاد میکنیم مقاله پچ کورد فیبر نوری چیست؟ را نیز مطالعه کنید.

  کابل ADSS خود پشتیبان All Dielectric Self Support Cable

  این مدل مانند کابل OCUC خشک و بدون مایع ژله‌ای ساخته میشود. کاربری از این کابل در محیط‌هایی که از کابل‌های فشار قوی برخوردار است، می‌تواند بسیار مناسب باشد. این کابل در مقابل نفوذ رطوبت مصون است و از یک روکش ضد ترک و مقاوم برخوردار است. وجود قابلیت انعطاف پذیری و کشش بالا در این کابل می‌تواند یکی دیگر از خصوصیات منحصر به فرد آن باشد.

  کابل OCFC ژله فیلد کانالی Optical Condit Filled Cable

  این نوع از کابل نوری به‌نام ژله فیلد کانالی شناخته می‌شود. کاربری از این کابل با کابل OCUC مشابه هست و در شبکه‌های درون شهری و بین مراکز مخابراتی استفاده می‌شود. داشتن روکش ضد رطوبت می‌تواند یکی از خصوصیت‌های این نوع از کابل باشد.

  کابل OSSC خشک مهاردار هوایى تک روکشه Optical Self Supporting Aerial Cable

  نوع آخر از انواع کابل فیبر نوری را به مدل OSSC اختصاص می‌دهیم. این مدل که با نام خشک مهاردار هوایی تک روکشه معروف است در مناطق دور افتاده و روستایی مورد استفاده قرار میگیرد. در این مدل از ۷ رشته سیم فولادی بهم‌تابیده موازی از نوع گالوانیزه استفاده میشود. به همین خاطر سطح مقطع کابل را شبیه به عدد هشت انگلیسی خواهید دید.

  تمام مدل کابل های ذکر شده را میتوانید از مجموعه سومیکو خریداری کنید.

  کاربرد انواع کابل فیبر نوری

  انواع کابل فیبر نوری چه کاربردی دارد؟ 

  در ادامه مبحث کابل فیبر نوری چیست، به کاربردهای این محصول می­پردازیم. چندین کاربرد را که در کابل‌های فیبر نوری می‌توان اشاره داشت مانند:

  • شبکه‌های کامپیوتری
  • شبکه های مخابراتی
  • صنایع نفت و گاز
  • صنایع دریایی و آبی
  • پزشکی در جراحی و دندانپزشکی
  • تزیینات و سیستم های نورپردازی
  • سیستم های امنیتی و حفاظتی
  • کابل‌های تلویزیون
  • صنعت خودرو
  • نظامی و هوافضا
  • حمل و نقل
  • اینترنت
  • تلفن
  • سنجش از دور
  • مرکز داده یا دیتاسنترها
  • صنایع نظامی
  • صنایع انرژی های پاک

  مورد استفاده در شبکه ‌های کامپیوتری

  اتصال چند کامپیوتر در یک ساختمان واحد در شبکه‌های کامپیوتری. با استفاده از انواع کابل فیبر نوری می‌توان انتقال سریع فایل‌های عظیم و هر گونه اطلاعات در شبکه‌ها را ممکن نمود.

  مورد استفاده انواع کابل فیبر نوری در پزشکی و دندانپزشکی

  کابل‌های فیبر نوری بیشتر در زمینه پزشکی و همچنین در تحقیقات زیست پزشکی و پروژه‌های میکروسکوپی استفاده می‌شود. استفاده از انواع کابل های فیبر نوری نقش حیاتی در فر آیند‌های آندوسکوپی دارد. در این روش از یک نور روشن کوچک برای روشن کردن ناحیه جراحی داخل بدن انسان استفاده می‌شود و امکان کاهش تعداد و اندازه برش‌ها را فراهم می‌کند.

  کابل فیبر نوری همچنین به عنوان ابزار تصویربرداری و همچنین به عنوان لیزر برای کمک در جراحی‌ها استفاده می‌شود.

  مقاله آموزش فن اوت کابل فیبر نوری نیز به شما پیشنهاد میشود.

  مورد استفاده در پروژه ها و صنایع فنی و مهندسی

  کابل فیبر نوری همچنین می‌تواند برای بازرسی مناطق سخت و دور از دسترس مانند پروژه‌های مهندسی استفاده شود. کابل فیبر نوری امکان تشخیص هر گونه ترک، آسیب، نشتی را به سرعت و به راحتی در سیستم لوله کشی فراهم می‌کند. برای همین استفاده و خرید انواع کابل فیبر نوری می‌تواند برای اجرای بسیاری از پروژه‌های مهندسی کارایی بالایی داشته باشد.

  مورد استفاده در کابل ‌های تلویزیون

  در طول سالیان متمادی، کابل‌های فیبر نوری به دلیل سرعت و قیمت، بیشتر در کابل‌های تلویزیون استفاده می‌شوند. کابل‌های فیبر نوری بهترین راه‌حل برای استفاده در تلویزیون‌های با وضوح بالا هستند، زیرا سریع‌ترین سرعت را با پهنای باند بالاتر ارائه می‌دهند. کابل‌های فیبر نوری گزینه ای مقرون به صرفه نسبت به سیم مسی هستند.

  مورد استفاده انواع کابل فیبر نوری در ارتش و هوافضا

  وجود سیستم دفاعی بخش بسیار مهمی برای هر دولت و کشور است. در این سیستم نیز کابل‌های فیبر نوری به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرد. کابل‌های فیبر نوری توانایی انتقال داده‌ها به همراه امنیت کامل در کاربردهای هوافضا و نظامی را دارند. در حال حاضر، از انواع کابل فیبر نوری به عنوان یک وسیله ارتباطی محکم و مستحکم برای سیم‌کشی در هواپیماها، تخمین لرزه‌نگاری و دیگر پیامد‌های طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  موارد استفاده انواع کابل فیبر نوری

  در اینترنت استفاده می‌شود

  کابل‌های فیبر نوری قادر به انتقال داده‌ها با سرعت بسیار بالا هستند؛ بنابراین فناوری ارتباط فیبر نوری بیشتر برای کابل‌کشی اینترنت استفاده می‌شود.

  مورد استفاده در تلفن

  برقراری تماس در داخل یا خارج از کشور، هرگز به این آسانی نبوده است. اما با کمک فناوری ارتباطی فیبر نوری، می‌توانید با مکالمات واضح و بدون تاخیر در هر دو طرف تماس برقرار کنید.

  در سنجش از راه دور استفاده می‌شود

  انواع کابل فیبر نوری به طور گسترده به عنوان حسگر برای اندازه‌گیری دما و فشار و غیره مورد استفاده قرار  می‌گیرد. کاربرری از این فناوری برای سنجش آب و هوا و تخمین بلاهای طبیعی بسیار کارآمد است.

  خرید انواع کابل های فیبر نوری با قیمت مناسب

  در این مطلب به شما گفتیم که کابل فیبر نوری چیست و چه کاربردی دارد. در صورت تمایل به خرید انواع کابل های فیبر نوری می­توانید با سومیکو تماس حاصل فرمایید و از مشاوره پیش از خرید شرکت استفاده کنید. کارشناسان مجموعه آماده راهنمایی شما در این زمینه هستند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   سومیکو

   شرکت سومیکو توﺳﻂ ﮔﺮوﻫﯽ از ﻣﻬﻨﺪﺳﯿﻦ ﻣﺘﺨﺼﺺ و ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاران اﯾﺮاﻧﯽ ﺑﺎ ﺳﺎﺧﺘﺎری ﻣﺪرن و ﻣﺘﻔﺎوت از ﻓﻀﺎی 1389 ﺷﺮﮐﺖ ﺗﺮوﯾﺞ ﺻﻨﻌﺖ ﺳﻮﻣﯽ ﭘﺎرﺳﯿﺎن ﺑﺎ ﻧﺎم ﺗﺠﺎري “ﺳﻮﻣﯿﮑﻮ” در ﺳﺎل ﺳـﻨﺘﯽ ﺑﺎ ﻫﺪف ﺗـﺒﻠﻮر و ارﺗﻘﺎء ﺳـﻄﺢ ﮐﯿﻔﯿﺖ ﺗﻮﻟﯿﺪ و ﺧﺪﻣﺎت ﻣﻬﻨﺪﺳــﯽ، ﻃﺒﻖ اﺳــــﺘﺎﻧﺪارﻫﺎي ﺟﻬﺎﻧﯽ در ﺣﻮزه ﻓﻦ آورﯾﻬﺎی ﻧﻮﯾﻦ ﺻــﻨﺎﯾﻊ ﻓــــﯿﺒﺮﻧﻮری در ﺣﯿﻄﻪ ﻣﺨﺎﺑﺮات و زﯾﺮﺳـــﺎﺧﺘﻬﺎی ﺷﺒﮑﻪ ﻫﺎی ارﺗﺒﺎﻃﯽ ﻣﺒﺘﻨﯽ ﺑﺮ ﻓﯿﺒﺮﻧﻮری در ﮐﺸﻮر ﻋﺰﯾﺰﻣﺎن ﭘﺎﯾﻪ رﯾﺰی ﮔﺮدﯾﺪه اﺳﺖ.

   دفتر مرکزی

   تهران، خیابان مطهری، لارستان، جهانسوز، پلاک 13
   ساعات کاری شرکت : روزهای هفته،9 الی 18 و پنجشنبه ها 9 الی 13

   تلفن

   4000 4361 (21) 98+

   ایمیل

   info@sumico.ir

   سبد خرید