EPON و GPON

EPON و GPON

اسفند 9, 1400 توسط راهکارها در:
 • EPON و GPON نسخه های محبوب شبکه های نوری غیرفعال (PON) هستند. این شبکه های کابل فیبر نوری کوتاه برد برای دسترسی به اینترنت، صدا از طریق پروتکل اینترنت (VoIP) و تحویل تلویزیون دیجیتال در مناطق شهری استفاده می شود. کاربردهای دیگر شامل اتصالات پشتیبان برای ایستگاه های پایه سلولی، نقاط اتصال Wi-Fi و حتی سیستم های آنتن توزیع شده (DAS) است. تفاوت اصلی بین آنها در پروتکل های مورد استفاده برای ارتباطات پایین دستی و بالادستی نهفته است.

  ارتباطات نوری پسیو

  PON یک شبکه فیبری است که فقط از فیبر و اجزای غیرفعال مانند تقسیم کننده ها و ترکیب کننده ها به جای اجزای فعال مانند تقویت کننده ها، تکرار کننده ها یا مدارهای شکل دهنده استفاده می کند. هزینه چنین شبکه هایی به طور قابل توجهی کمتر از شبکه هایی است که از اجزای فعال استفاده می کنند. نقطه ضعف اصلی این است که محدوده کمتری از پوشش محدود شده توسط قدرت سیگنال است. در حالی که یک شبکه نوری فعال (AON) می تواند بردی تا حدود 100 کیلومتر (62 مایل) را پوشش دهد، یک PON معمولاً به کابل فیبر تا 20 کیلومتر (12 مایل) محدود می شود. PON ها همچنین شبکه های فیبر به خانه (FTTH) نامیده می شوند.

  GPON

  در طول سال ها، استانداردهای مختلف PON توسعه یافته است. در اواخر دهه 1990، اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) استاندارد APON را ایجاد کرد که از حالت انتقال ناهمزمان (ATM) برای انتقال بسته های طولانی مدت استفاده می کرد. از آنجایی که ATM دیگر استفاده نمی شود، نسخه جدیدتری به نام PON باند پهن یا BPON ایجاد شد. این استاندارد با نام ITU-T G.983 برای 622 مگابیت بر ثانیه در پایین دست و 155 مگابیت بر ثانیه در بالادست ارائه شده است.

  GPON از مالتی پلکسی تقسیم طول موج نوری (WDM) استفاده می کند، بنابراین می توان از یک فیبر واحد برای داده های پایین دست و بالادست استفاده کرد. یک لیزر در طول موج (λ) 1490 نانومتر داده های پایین دست را ارسال می کند. داده های بالادست در طول موج 1310 نانومتر ارسال می شود. 

  XGPON

  آخرین نسخه GPON یک نسخه 10 گیگابیتی به نام XGPON یا 10G-PON است و از آنجایی که تقاضا برای سرویس های ویدئویی و تلویزیونی (OTT) افزایش یافته است، نیاز فزاینده ای به افزایش نرخ خط برای مدیریت داده های عظیم ویدیوهای با کیفیت بالا وجود دارد. XGPON  برای این هدف طراحی شده است. 

  حداکثر نرخ  XGPON حدود 10 گیگابیت بر ثانیه (9.95328) در پایین دست و حدود 2.5 گیگابیت بر ثانیه (2.48832) در بالادست است. از طول موج های WDM مختلف، 1577 نانومتر حد پایین و 1270 نانومتر حد بالا استفاده می شود که اجازه می دهد سرویس تا 10 گیگابیت بر ثانیه روی همان فیبر با GPON استاندارد وجود داشته باشد. تقسیم نوری 1:128 است و قالب بندی داده ها مانند GPON است و حداکثر برد همچنان 20 کیلومتر است. XGPON هنوز به طور گسترده پیاده سازی نشده است، اما مسیر ارتقای عالی را برای ارائه دهندگان خدمات و مشتریان فراهم می کند.

  EPON

  EPON را موسسه مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) یک استاندارد جدیدتر PON را توسعه و معرفی کرده است . که بر اساس استاندارد اترنت 802.3، EPON 802.3ah یک شبکه غیرفعال مشابه را با برد تا 20 کیلومتر مشخص می کند. از WDM با فرکانس های نوری مشابه GPON و TDMA استفاده می کند. نرخ داده خط خام 1.25 گیگابیت بر ثانیه در هر دو جهت پایین دست و بالا دست است. گاهی اوقات می شنوید که از شبکه ای به عنوان Gigabit Ethernet PON یا GEPON یاد می شود.

  EPON کاملاً با سایر استانداردهای اترنت سازگار است، بنابراین هنگام اتصال به شبکه‌های مبتنی بر اترنت در هر دو طرف، هیچ تبدیلی لازم نیست و از همان فریم اترنت تا 1518 بایت استفاده می شود. EPON از روش دسترسی CSMA/CD استفاده شده در سایر نسخه های اترنت پشتیبانی نمی کند و از آنجایی که اترنت فناوری اصلی شبکه است که در شبکه های محلی (LAN) و اکنون در شبکه های مترو منطقه (MAN) استفاده می شود، نیازی به تبدیل پروتکل نیست.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   سومیکو

   شرکت سومیکو توﺳﻂ ﮔﺮوﻫﯽ از ﻣﻬﻨﺪﺳﯿﻦ ﻣﺘﺨﺼﺺ و ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاران اﯾﺮاﻧﯽ ﺑﺎ ﺳﺎﺧﺘﺎری ﻣﺪرن و ﻣﺘﻔﺎوت از ﻓﻀﺎی 1389 ﺷﺮﮐﺖ ﺗﺮوﯾﺞ ﺻﻨﻌﺖ ﺳﻮﻣﯽ ﭘﺎرﺳﯿﺎن ﺑﺎ ﻧﺎم ﺗﺠﺎري “ﺳﻮﻣﯿﮑﻮ” در ﺳﺎل ﺳـﻨﺘﯽ ﺑﺎ ﻫﺪف ﺗـﺒﻠﻮر و ارﺗﻘﺎء ﺳـﻄﺢ ﮐﯿﻔﯿﺖ ﺗﻮﻟﯿﺪ و ﺧﺪﻣﺎت ﻣﻬﻨﺪﺳــﯽ، ﻃﺒﻖ اﺳــــﺘﺎﻧﺪارﻫﺎي ﺟﻬﺎﻧﯽ در ﺣﻮزه ﻓﻦ آورﯾﻬﺎی ﻧﻮﯾﻦ ﺻــﻨﺎﯾﻊ ﻓــــﯿﺒﺮﻧﻮری در ﺣﯿﻄﻪ ﻣﺨﺎﺑﺮات و زﯾﺮﺳـــﺎﺧﺘﻬﺎی ﺷﺒﮑﻪ ﻫﺎی ارﺗﺒﺎﻃﯽ ﻣﺒﺘﻨﯽ ﺑﺮ ﻓﯿﺒﺮﻧﻮری در ﮐﺸﻮر ﻋﺰﯾﺰﻣﺎن ﭘﺎﯾﻪ رﯾﺰی ﮔﺮدﯾﺪه اﺳﺖ.

   دفتر مرکزی

   تهران، خیابان مطهری، لارستان، جهانسوز، پلاک 13
   ساعات کاری شرکت : روزهای هفته،9 الی 18 و پنجشنبه ها 9 الی 13

   تلفن

   4000 4361 (21) 98+

   ایمیل

   info@sumico.ir

   سبد خرید