adsl بهتر است یا vdsl؟ | بررسی کامل تفاوت‌ها

adsl بهتر است یا vdsl؟ | بررسی کامل تفاوت‌ها

فروردین 21, 1402 توسط مقالات در:
 • ADSL و VDSL دو نوع فناوری DSL هستند که برای دسترسی به اینترنت پرسرعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فناوری‌ها از خطوط تلفن موجود برای انتقال داده‌های دیجیتالی استفاده می‌کنند و سرعت دانلود و آپلود سریع‌تری را در مقایسه با اتصالات تلفنی سنتی ارائه می‌دهندبا این حال، تفاوت‌های قابل توجهی بین مودم‌های ADSL و VDSL از نظر سرعت، مسافت، پهنای باند، سازگاری و هزینه وجود دارد. درک این تفاوت‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا مناسب‌ترین مودم را بر اساس سطح نیاز و شرایط خودتان انتخاب و خریداری کنید. به همین واسطه در این مقاله تفاوت مودم adsl و vdsl را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم مقاله جامع انواع مودم وای فای را هم مطالعه کنید. 

  ADSL چیست؟

  ADSL مخفف عبارت Asymmetric Digital Subscriber Line است که نوعی فناوری اتصال اینترنت پهن باند به حساب می‌آید. این فناوری از خطوط تلفن موجود برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کند. به همین دلیل سرعت انتقال داده در فناوری ADSL بالاتر از اتصالات تلفنی سنتی است. در نتیجه این فناوری به طور گسترده برای دسترسی به اینترنت خانگی و اداری در سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. مودم ADSL هم دستگاهی است که به خط تلفن، رایانه یا روتر شما متصل می‌شود و به این صورت امکان اتصال به اینترنت تحت فناوری adsl را فراهم می‌کند.

  فناوری ADSL نامتقارن است؛ به این معنی که سرعت دانلود بیشتری نسبت به سرعت آپلود دارد. این ویژگی به این دلیل است که بیشتر استفاده اینترنت به دانلود ویدیوها و فایل‌ها اختصاص دارد. در واقع این فناوری، پهنای باند بیشتری را برای دانلودها نسبت به آپلودها در نظر می‌گیرد و از این رو سرعت دانلود نسبتاً بیشتر خواهد بود. البته باید بدانید که سرعت اصلی اینترنت ADSL بسته به عواملی مانند کیفیت و طول خط تلفن، تعداد کاربران شبکه و نوع مودم می‌تواند متغیر باشد.

  برای خرید انواع مدل ها از تولید کننده مودم Adsl میتوانید با شرکت سومیکو تماس حاصل فرمایید. 

  تفاوت های vdsl و adsl

  VDSL چیست؟

  VDSL مخفف عبارت Very High Bitrate Digital Subscriber Line بوده که نوعی جدیدتری از فناوری‌های اتصال به اینترنت است. این فناوری هم مانند adsl از خطوط تلفن موجود برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کند. VDSL سرعت انتقال داده‌های بیشتری را نسبت به ADSL ارائه می‌دهد و به همین دلیل، برای فعالیت‌هایی مانند پخش آنلاین ویدیو، اجرای بازی‌های آنلاین و انتقال و آپلود فایل‌های حجیم که به پهنای باند بیشتری احتیاج دارند، گزینه مناسب‌تری به حساب می‌آید.

  بر خلاف adsl، فناوری VDSL متقارن است؛ به این معنی که سرعت دانلود و آپلود برابری را ارائه می‌دهد. این ویژگی باعث می‌شود تا اینترنت vdsl برای انجام فعالیت‌هایی مانند کنفرانس ویدیویی هم مناسب و پرسرعت باشد. همچنین میزان سرعت اینترنت VDSL هم به عواملی مانند کیفیت و طول خط تلفن، تعداد کاربران در شبکه، نوع فناوری VDSL و مواردی از این قبیل بستگی دارد.

  برای خرید مودم vdsl میتوانید با شرکت سومیکو تماس حاصل فرمایید. 

  فرق adsl با vdsl

  تفاوت مودم adsl و vdsl

  حالا که به طور کلی با ساختار و نحوه عملکرد این دو فناوری آشنا شدید، در ادامه به بررسی تفاوت مودم adsl و vdsl از جوانب مختلف می‌پردازیم.

  سرعت

  در اینترنت adsl سرعت دانلود تا ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود تا 1 مگابیت بر ثانیه است. این در حالی است که سرعت دانلود در اینترنت vdsl تا ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود آن تا ۴۰ مگابایت بر ثانیه می‌باشد. همچنین همانطور که در بخش‌های قبل ذکر کردیم، فناوری vdsl متقارن است و پهنای باند دانلود و آپلود در آن یک نسبت برابر دارد. پس به طور کلی می‌توان از اینترنت vdsl سرعت بالاتری را نسبت به adsl دریافت کرد. در نتیجه هنگام پرداختن به انواع فعالیت‌های اینترنتی با کندی و کاهش سرعت مواجه نمی‌شوید.

  محدودیت فاصله تا مرکز مخابرات منطقه

  فناوری adsl می‌تواند دسترسی به اینترنت پرسرعت را تا فاصله حدوداً 5.5 کیلومتری از مرکز مخابرات فراهم کند. اما فناوری vdsl در این موضوع حساسیت بالاتری دارد و نهایتاً دسترسی به اینترنت پرسرعت تا فاصله حداکثر 2.5 کیلومتری از مرکز مخابرات امکان پذیر است. در نتیجه حداکثر فاصله قابل قبول برای دسترسی به اینترنت بین مودم و مرکز مخابرات در فناوری adsl بیشتر از vdsl است. پس در صورتی که با مرکز مخابرات منطقه خود فاصله زیادی دارید، احتمالاً نمی‌توانید سرویس‌های اینترنتی vdsl را دریافت کنید.

  مطلب پیشنهادی: 

  بیشتر بخوانید:
  راهنمای جامع انتخاب مودم ADSL + نکات مهم

  پهنای باند

  به عنوان دیگر تفاوت مودم adsl و vdsl میتوانیم به پهنای باند اشاره کنیم. همانطور که گفتیم اینترنت vdsl پهنای باند بیشتری را نسبت به adsl ارائه می‌دهد. به همین واسطه برای انجام فعالیت‌هایی از قبیل اجرای بازی و ویدیو آنلاین می‌توانید از اینترنت vdsl سرعت بیشتری را دریافت کنید. از آن‌جایی که اینترنت adsl پهنای باند محدودتری دارد، در اجرای برنامه‌هایی که به پهنای باند بالا نیاز داشته باشند با محدودیت مواجه خواهید بود. در آخر باید به این نکته توجه داشته باشید که تعداد کاربران فعال تحت شبکه اینترنت و نوع خطوط شبکه تلفن، با سرعت و پهنای باند اینترنت شما رابطه مستقیم دارند.

  سازگاری با خطوط تلفن قدیمی

  تفاوت مودم adsl و vdsl در زمینه سازگاری با خطوط تلفن و تجهیزات قدیمی هم مشهود است. به طور کلی مودم‌های adsl با خطوط تلفن قدیمی سازگارتر هستند و اگر خطوط تلفن منطقه شما مسی باشد هم می‌توانید از این مودم و فناوری اینترنتی استفاده کنید. مودم‌های adsl مخصوص خطوط تلفنی جدید یا همون خطوط فیبر نوری هستند و خیلی با خطوط قدیمی سازگار نمی‌باشنددر نتیجه نیاز است تا قبل از خرید مودم vdsl، از سازگاری آن با خطوط تلفن منطقه خودتان اطلاع کافی حاصل کنید و از بابت امکان دریافت این سرویس مطمئن شوید.

  هزینه

  به طور معمول سرویس‌های اینترنت vdsl به واسطه سطح عملکرد بهتر و سرعت بالاتر، هزینه بالاتری هم دارند. در نتیجه اگر به دنبال یک سرویس اینترنت مقرون به صرفه هستید که سرعت مطلوبی هم داشته باشد، بهتر است به سراغ سرویس‌های adsl بروید.

  پیشنهاد میکنیم مطلب زیر را هم مطالعه کنید: 

  بیشتر بخوانید:
  تفاوت مودم فیبر نوری و ADSL چیست؟ کدام را انتخاب کنیم؟

  تفاوت های adsl و vdsl

  مزایا و معایب کلی

  در ادامه به ذکر مزایای کلی این دو مودم می‌پردازیم.

  مزایای ADSL:

  •         رایج تر
  •         سازگاری بیشتر با خطوط تلفن قدیمی
  •         هزینه کمتر
  •         حداکثر فاصله بیشتر نسبت به مرکز مخابرات

  معایب ADSL:

  •         سرعت و پهنای باند محدود
  •         فناوری قدیمی‌تر

  مزایای VDSL:

  •         سرعت و پهنای باند بیشتر
  •         سرعت آپلود بیشتر
  •         فناوری جدیدتر

  معایب VDSL:

  •         هزینه بیشتر
  •         حداکثر فاصله کمتر نسبت به مرکز مخابرات
  •         سازگاری کمتر با خطوط تلفن قدیمی

  مودم adsl بهتر است یا مودم vdsl؟

  در این مطلب به بررسی کامل تفاوت مودم adsl و vdsl پرداختیم. حالا پاسخ به این سؤال به سطح نیاز، شرایط، موقعیت مکانی، بودجه و خواسته‌های شما بستگی دارد. اگر میزان استفاده از اینترنت شما برای انواع فعالیت‌ها از قبیل دانلود و آپلود متوسط است، استفاده از یک مودم ADSL گزینه مناسب‌تری می‌باشد. همچنین اگر محل مورد نظر شما بیش از 2.5 کیلومتر از مخابرات منطقه فاصله دارد و یا خطوط تلفن منطقه‌تان قدیمی است، می‌بایست از مودم‌های ADSL استفاده کنید.

  از طرفی اگر به دنبال یک اینترنت پر سرعت هستید که پهنای باند بیشتری را به شما ارائه دهد و هنگام آپلود و دانلود با کندی و کاهش سرعت مواجه نباشید، vdsl به عنوان یک فناوری اینترنتی جدید گزینه بسیار بهتری به حساب می‌آید. البته باید توجه داشته باشید که موقعیت مکانی شما نباید بیش از 2.5 کیلومتر از مخابرات منطقه فاصله داشته باشد و همچنین خطوط تلفن باید جدید باشند. در نتیجه قبل از خرید مودم vdsl و استفاده از این سرویس اینترنتی حتماً از طریق مخابرات منطقه خودتان از بابت شرایط دریافت سرویس اطمینان کافی حاصل کنید.

  شما می‌توانید با مراجعه به بخش مودم سایت سومیکو انواع مدل‌های موجود را به همراه مشخصات کامل و ویژگی‌ها مشاهده کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت‌ها و خرید از تولید کننده مودم به صورت عمده و تکی از هر مدل، با شرکت تماس حاصل فرمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   سومیکو

   شرکت سومیکو توﺳﻂ ﮔﺮوﻫﯽ از ﻣﻬﻨﺪﺳﯿﻦ ﻣﺘﺨﺼﺺ و ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاران اﯾﺮاﻧﯽ ﺑﺎ ﺳﺎﺧﺘﺎری ﻣﺪرن و ﻣﺘﻔﺎوت از ﻓﻀﺎی 1389 ﺷﺮﮐﺖ ﺗﺮوﯾﺞ ﺻﻨﻌﺖ ﺳﻮﻣﯽ ﭘﺎرﺳﯿﺎن ﺑﺎ ﻧﺎم ﺗﺠﺎري “ﺳﻮﻣﯿﮑﻮ” در ﺳﺎل ﺳـﻨﺘﯽ ﺑﺎ ﻫﺪف ﺗـﺒﻠﻮر و ارﺗﻘﺎء ﺳـﻄﺢ ﮐﯿﻔﯿﺖ ﺗﻮﻟﯿﺪ و ﺧﺪﻣﺎت ﻣﻬﻨﺪﺳــﯽ، ﻃﺒﻖ اﺳــــﺘﺎﻧﺪارﻫﺎي ﺟﻬﺎﻧﯽ در ﺣﻮزه ﻓﻦ آورﯾﻬﺎی ﻧﻮﯾﻦ ﺻــﻨﺎﯾﻊ ﻓــــﯿﺒﺮﻧﻮری در ﺣﯿﻄﻪ ﻣﺨﺎﺑﺮات و زﯾﺮﺳـــﺎﺧﺘﻬﺎی ﺷﺒﮑﻪ ﻫﺎی ارﺗﺒﺎﻃﯽ ﻣﺒﺘﻨﯽ ﺑﺮ ﻓﯿﺒﺮﻧﻮری در ﮐﺸﻮر ﻋﺰﯾﺰﻣﺎن ﭘﺎﯾﻪ رﯾﺰی ﮔﺮدﯾﺪه اﺳﺖ.

   دفتر مرکزی

   تهران، خیابان مطهری، لارستان، جهانسوز، پلاک 13
   ساعات کاری شرکت : روزهای هفته،9 الی 18 و پنجشنبه ها 9 الی 13

   تلفن

   4000 4361 (21) 98+

   ایمیل

   info@sumico.ir

   سبد خرید